تاریخ انتشار مقاله : 1396/03/21

‍ پاسخ پایدار به تروریسم

یادداشت محمدکاظمی روزنامه اعتماد ۲۱ خرداد۹۶بالاخره داعش همه ضرب و زورش را به‌کار بست تا در ایران هم تعدادی از بیگناهان را به خاک و خون بکشد و به خیال خویش جنون رعب و وحشت را در سامان ما هم بگستراند. حمله‌های ناکام این گروه بدوی نشان داد که همه قدرت عملیاتی‌شان در قتل باغبان حرم و معلم و کارمند مجلس خلاصه می‌شود و افزون بر آن توانی برای جنایت ندارند. با این همه در این سوی ماجرا ما باید این حداقل‌ها را هم از این جانیان بگیریم و امنیت کشور را در صدر اولویت‌های خود قرار دهیم. در تجهیز و توسعه و استحکام همه نیروهای امنیتی و تقویت گسترده نیروهای مسلح، خصوصا مرزبانان غیورمان تردیدی وجود ندارد. با همه توان کم نظیری که در سربازان فداکار میهن وجود دارد، باید کوشید تا اگر کوچک‌ترین خللی وجود دارد که تروریست‌ها می‌توانند از آن استفاده و نفوذ کنند کاملا مسدود شود وامکان کمترین و ضعیف‌ترین عملیات از آنان سلب شود. اما خوب می‌دانیم که یک امنیت پایدار خصوصا برای کشوری چون ایران که در چهار راه جغرافیایی جهان قرار دارد و با انقلاب خویش همه نگاه‌ها را به خود معطوف کرده است در تجهیز و تقویت توان دفاعی خلاصه نمی‌شود. در امنیت پایدار و عمیق زمینه‌های تروریسم خشکانده می‌شود و کمترین انگیزه‌ها برای معرکه‌آفرینی و ترور از بین می‌رود. بیش از هر دفاعی ما باید کاری بکنیم که ترور و خشونت خریدار نداشته باشد و بیگانگان در ابتدای یار‌گیری با بن‌بست روبه‌رو شوند. وقتی با فقر و تنگدستی مبارزه همه‌جانبه صورت گیرد، وقتی هیچ کس احساس نکند که عامدانه و به طور سیستماتیک مورد ستم واقع شده است، وقتی محرومان صحنه‌های تمول و رفاه افسانه‌ای ثروتمندان در کنار بی‌خیالی مسوولان را نبینند، وقتی تبعیض و بدتر از آن احساس تبعیض‌های قومی، جنسی و مذهبی وجود نداشته باشد، تروریست‌ها نه‌تنها قدرت یارگیری خود را کاملا از دست می‌دهند بلکه چون عضوی زاید راهی بیمارستان‌های روانی می‌شوند.
همه ارکان حکومت و ما نمایندگان ملت باید این عمق و غنای فکری را به دست آورده باشیم که کمترین مسامحه‌ها، کمترین بی‌توجهی به حقوق ملت، کمترین ضعف‌ها و خودمحوری‌ها و منفعت‌پرستی‌ها و تبعیض‌ها روزی از جایی که انتظارش را نداریم بازتاب پیدا می‌کند و فاجعه می‌آفریند.
دیگر ما و حکومت ما با همه عرض و طولش و با همه متولیان ریز و درشتش پس از قریب به 40 سال باید آنچنان کارآزموده شده باشیم که جامعه و قواعد و رفتار و واکنش‌هایش را دقیقا بشناسیم و علاج هر واقعه‌ای را قبل از وقوع بکنیم.
در خاورمیانه‌ای که این همه درگیری و چالش و جنگ و خونریزی و اختلاف وجود دارد مردم‌سالاری و انتخابات یکی از بزرگ‌ترین اهرم‌های قدرت ما است. بهترین پاسخ تروریسم را مردم ما در 29 اردیبهشت دادند و اگر همچنان به صورت واقعی به مردم تکیه کنیم و مردم کشور را خانه خود بدانند و امکان پیگیری تمایلات خود را داشته باشند در پیروزی بر تروریسم کمترین تردیدی وجود ندارد. راه درستی که دولت یازدهم و دوازدهم برای تعامل با دنیا، برای پیروی از عقلانیت و پرهیز از ماجراجویی و قطع تسلسل خشونت به همراه اقتدار واقعی در پیش گرفته است ضربه خردکننده دیگری است که بنیان‌های فکری و لجستیکی و عملی تروریسم را هدف قرار می‌دهد و نباید از آن غفلت کرد. ما همچنان باید روی افکار عمومی جهانی کار کنیم و ایران هراسی و اسلام هراسی را از بین ببریم.
درست است که دشمنان ما با ناجوانمردانه‌ترین روش‌ها به مصاف می‌آیند و از ناپسندترین وسایل سود می‌جویند ولی افزون بر دفاع جانانه باید خلع سلاح شوند. کسی که مشغول آبادانی کشور خود است و جز کمک به مظلومان در برابر زورگویی‌ها هیچ چشمداشت جغرافیایی ندارد و توسعه را فقط در ابلاغ پیام انقلاب می‌بیند از تعامل با جهان هراسی به دل راه نمی‌دهد. وقتی این منطق روشن به درستی پیگیری شود به تدریج جواب مثبت می‌گیرد و همه رشته‌های ایران‌هراسی را پنبه خواهد کرد.

روزنامه اعتماد ۲۱ خرداد۹۶