تاریخ انتشار مقاله : 1396/03/22

‍ پوشش ضعف حفاظتی مجلس

مصاحبه محمدکاظمی با روزنامه آفتاب یزد دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶
چرا چهارشنبه، هفدهمین روز از خردادماه 96، رنگ خون به خود گرفت و تاریکی بر آن مستولی شد؟ چه اتفاقی رخ داد که به موجب آن «چهارشنبه سیاه»، برگی را در صفحات تقویم تاریخ به خود اختصاص داد و رویداد دیگری را به خرداد پرحادثه افزود؟
روز گذشته وزیر اطلاعات، وزیر کشور و همینطور جانشین فرمانده سپاه در جمع وکلای مردم در خانه ملت حضور یافتند تا پشت درهای بسته و به شکلی کاملا خصوصی با تجزیه و تحلیل، پاسخ این سوالات را بیابند و به واکاوی «حادثه تروریستی روز چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی و حرم امام(ره) » بپردازند. نمایندگان حاضر در این جلسه از بیان محتوای آن خودداری کردند اما گفته می‌شود که در این نشست فوق سری، پیرامون پاره‌ای از نواقص موجود در ساختار و پیکره خانه ملت صحبت شده است که در نبود آنها خنثی‌سازی نقشه مهاجمان با سرعت بیشتری انجام می‌شد و تعداد شهدا و مجروحین نیز تقلیل می‌یافت.
🔸🔸از دیگر نواقص و مشکلات موجود در روز وقوع حادثه تروریستی که در جلسه علنی و غیر علنی روز گذشته در مجلس مطرح شد، محمد کاظمی، نماینده مردم ملایر و نایب رئیس کمیسیون حقوقی در گفتگو با «آفتاب یزد» پرده برداشت. او در این باره به خبرنگار «آفتاب یزد» گفت: آنچه که در جلسه غیرعلنی در ارتباط با نواقص و مشکلات امنیت مجلس مطرح شده است که قابل بازگویی نیست اما به صورت اجمالی بگویم که ما در خصوص حفاظت و حراست مجلس دارای ضعوفی بوده‌ایم.
وی افزود: این ضعف‌ها توسط ریاست محترم مجلس در جلسه روز گذشته مطرح شده است. البته در دوره نهم مجلس هم آقای لاریجانی جلساتی را با عوامل حفاظتی و امنیتی مجلس برای تقویت حراست از مجلس و نمایندگان داشته است. این روزها هم جلسات متعددی را با مسئولانی که عهده‌دار امنیت مجلس هستند دارد. از همین روی قرار شده تا مشکلات و نواقصی که بعد از حادثه تروریستی مشخص شده، برطرف شود. بنا شد تا حراست فیزیکی را از جهت افزایش نیروهای امنیتی تقویت کنند.
کاظمی ادامه داد: در این جلسه گفته شد که می‌بایست ساختمان بهارستان را به تجهیزات فنی و الکترونیکی مجهز کنیم. از طرف دیگر، مجلس در نقطه‌ای مستقر شده است که منازل مسکونی به آن اشراف دارند. برای این هم بنا شد تدبیری اندیشیده شود. مسئله بعدی، تغییر مسیرها و خیابان‌هایی بود که به بهارستان راه داشت.
وی درباره امنیت درب ورودی شماره 2 مجلس که گفته می‌شود مهاجمان از این راه به بهارستان ورود کردند، اظهار داشت: مشکل این است که چون مجلس شورای اسلامی مردمی‌ترین نهاد کشور است و نمایندگان منتخبین مستقیم مردم هستند، افراد عادی برای مراجعه به دفتر نمایندگان خود مدام در ساختمان بهارستان حضور می‌یابند. مسئله‌ای که وجود دارد این است که مردم به راحتی بتوانند نمایندگان خود را ببینند. این مسئله موجب شده است تا حفاظت کم‌رنگ‌تر جلوه کند. به هر روی، حفاظت و بازرسی تا روز چهارشنبه به حدی رقیق برخورد می‌کرد اما با این حادثه به وقوع پیوسته دیگر حفاظت و بازرسی و مسئولان تحویل وسایل باید با دقت بیشتری وارد عمل شوند. البته این را هم بگویم که مراجعین از این به بعد فکر نکنند برای دیدار با نمایندگان‌شان با مشکل روبه‌رو خواهند شد.
وی در خصوص عدم وجود دوربین در طبقات مجلس عنوان کرد: دوربین‌ها در ساختمان مجلس قرار دارند. اما در برخی طبقات این دوربین‌ها مستقر نبودند و از همین روی، تروریست‌ها در دید مامورین قرار نداشتند. این هم ضعفی بود که روز گذشته در خصوص حفاظت و حراست مجلس مطرح شد.نماینده مردم ملایر افزود: مسئله دیگری که مطرح شد، موتورپول بود. موتورپول سیستمی است که نمایندگان را در خارج از بهارستان جابه‌جا می‌کند. اما دارای ضعف‌های حفاظتی است و بحث این بود که این ضعف‌ها باید مرتفع گردد. در دوره دهم شیوه جابه‌جایی نمایندگان تغییر کرده است و بحث این است که همان روش قبلی امنیت بیشتری دارد.

 روزنامه آفتاب یزد