تاریخ انتشار مقاله : 1396/04/31

نماینده ملایر: روزانه 6 نفر بر اثر مصرف مواد مخدر «ناخالص» جان خود را از دست می‌دهند

روزنامه ابتکار شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶محمد کاظمی نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی روزنامه «ابتکار» ضمن تایید تصویب توزیع مواد مخدر دولتی در کمیسیون قضائی مجلس دهم، می‌گوید: «پیشنهاد این طرح از طرف یکی از اعضاء عنوان شد و سپس در کمیسیون به تصویب رسید. باید منتظر ماند تا در ماه های آینده به صورت آیین نامه در صحن علنی تصویب شود.»
نماینده مردم ملایر در ادامه افزود: «قرار است دولت در چند ماه آینده آیین نامه ای تنظیم و آن را تقدیم مجلس کند.»
وی با اشاره به اینکه توزیع مواد مخدر ناسالم روزانه جان 6 نفر را می‌گیرد، می‌گوید: «اگر بتوانیم رابطه میان قاچاقچیان و توزیع کنندگان را با معتادان و مصرف کنندگان قطع کنیم، گام بزرگی برداشته ایم. روزانه 6 نفر در اثر مصرف مواد ناخالص جان خود را از دست می دهند و عرضه سالم می تواند این تلفات را کاهش دهد.»
کاظمی با بیان اینکه پیش از انقلاب تنها توزیع تریاک صورت می گرفت، می‌افزاید: «در حال حاضر مواد مخدر تغییر کرده است و تنها معطوف به تریاک نمی شود. پیش از انقلاب تنها توزیع تریاک صورت می گرفت اما در حال حاضر باید آیین نامه ای دقیق نوشته شود تا بتوان همه معتادان را تحت پوشش قرار دارد و راهی نیز به سمت ترک اعتیاد آن ها باز شود.» وی در پاسخ به این سوال که تاکنون طرح های جمع آوری معتادان موفق نبوده و دوباره این افراد به خیابان ها می آیند، می گوید: «این طرح ها موفق خواهد بود اگر عهده داران آن را درست اجرا می کردند. می توان با تصویب قوانین مربوطه و تامین اعتبارات لازم این کار را نیز انجام داد. مطمئنا دولت نمی آید در میان معتادان شیشه و هروئین توزیع کند بلکه با قرار دادن جایگزین ها می تواند سایر معتادان که مواد مخدر صنعتی مصرف می کنند را نیز در طرح توزیع مواد مخدر دولتی جای دهد.»
کاظمی در پایان می افزاید: «اعتیاد در پیش از انقلاب محدود به افراد مسن می شد و این توزیع نیز تنها برای تریاک انجام می شد؛ در حال حاضر محدوده گسترده تر شده و سن مصرف مواد مخدر کاهش یافته است و این در حالی است که مواد مخدر نیز تنوع بالایی پیدا کرده و باید به گونه ای کنترل شود.»