تاریخ انتشار مقاله : 1397/11/13

استقبال اندیشمندانه از spv

روزنامه اعتماد ۹۷/۱۱/۱۳
استقبال اندیشمندانه از spv


🔻هر چند باید منتظر ماند تا ابعاد ساز و کار مالی اروپا موسوم به spv با اجرایی شدن مشخص و میزان بهره‌مندی‌مان از آن مسجل شود ولی ثبت این مراوده مالی گام مهمی برای احیا و تقویت برجام است و باید از آن استقبال کرد. 


🔻هر رابطه‌ای که ایران بتواند خصوصا در بعد اقتصادی مستقل از اراده امریکا ایجاد کند و آن را تعمیق ببخشد نه تنها یک شکست برای کاخ سفید است که یک موفقیت برای جهان چندقطبی است.


🔻در جریان خروج عهدشکنانه کاخ سفید از برجام کشورهای مختلف متوجه عوارض منفی و گسترده و استراتژیک تک قطبی بودن جهان شدند و ضرورت تضعیف مرجعیت اقتصادی امریکا بر همگان آشکار شد. چه ظالمانه و ناپسند و کریه و خسارت‌بار است که پیرامون موضوعی قدرت‌های بزرگ و کوچک جهان به اتفاق نظری برسند و یک کشور عرف و مصلحت و منفعت همه را نادیده بگیرد و راه خود را برود.


🔻حتی اگر موضوع ایران نبود و کشورهای اروپایی بی‌دلیل از هسته‌ای شدن ایران هراس نداشتند عقلانیت حکم می‌کند که از این مرجعیت خسارت‌بار امریکا جلوگیری به‌عمل آید.کما اینکه کاخ سفید از چندین معاهده جهانی دیگر خارج شد و ثابت کرد که صلاحیت داشتن ابزارهای مالی و اقتصادی و سیاسی جهانی را ندارد.


🔻واشگتن در حالی از معاهده محیط‌زیستی پاریس خارج شد که بیشترین گازهای گلخانه‌ای دنیا را تولید می‌کند و باید بیش از دیگران محدودیت‌های ضروری در این زمینه را رعایت کند. متاسفانه کشورهایی نظیر چین و روسیه با اینکه از ترک‌تازی‌های اقتصادی امریکا ضربه خورده‌اند ولی آنچنان که باید او را به چالش نکشیدند. گویی همه در انتظار به‌سر می‌برند که ترامپ کاخ سفید را ترک کند و مناسبات قبلی برقرار و مستحکم شود ولی روشن است که این راه گریز چندان عمیق و اطمینان‌بخش نیست.


🔻امریکا هرگاه احساس کند که منافعش در موضوعی تامین می‌شود بدون کوچک‌ترین تردید در آن جهت اقدام می‌کند و خسارت دیگران برایش ارزشی ندارد. بر همین اساس است که اقدام اروپا در ثبت ساز و کار مالی برای دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران هر چند کوچک باشد ولی آغازی بسیار مهم و استراتژیک برای رفع یک عیب و نقص بزرگ جهانی و تضعیف
یکه‌تازی یک ابرقدرت بی‌ملاحظه است. 


🔻اگر عقلانیتی در جهان باشد باید این تحرک بی‌سابقه مورد استقبال قرار گیرد و بزرگ و تاثیرگذار شود. خطر بزرگ‌تر این است که به هر دلیل و با هر مقدمه‌ای موقعیت ترامپ در امریکا تثبیت شود و احیانا در انتخابات بعدی پیروز هم بشود تازه آن زمان است که دنیا متوجه حجم عظیمی از یکه‌تازی‌ها و یکجانبه‌گرایی‌های او خواهند بود و ممکن است امنیت نیم‌بند کنونی جهانی با خطر جدی روبه‌رو شود؛ خطری که خسارت‌های اقتصادی کنونی در برابر آن ناچیز خواهد بود.


🔻ما باید با صبر و حوصله ضمن استقبال از اقدام اروپا به هر اقدام استقلال‌طلبانه دیگر در برابر امریکا دامن بزنیم و جهان باید از نقش منحصر به‌فرد ایران در این زمینه سپاسگزار باشد. متاسفانه هستند کسانی که در داخل کشور به اهمیت موضوع پی نبرده‌اند یا خود را به تغافل می‌زنند و عملکرد استراتژیک وزارت خارجه را به چالش می‌کشند! آیا ما می‌خواهیم هزینه تضعیف موقعیت امریکا در جهان را یک‌جا خودمان بپردازیم؟!


🔻آیا چنین رویکردی موافق عقلانیت و متضمن منافع ملی و تمایل مردم است؟ مسلما اروپا برای رضای خداوند درصدد ایجاد سازوکار مالی مستقل با ایران نیست ولی کاملا روشن است که در این زمینه و شاید برای اولین‌بار پس از جنگ جهانی دوم نوعی استقلال از امریکا را نشان می‌دهد و به هویتی جداگانه می‌اندیشد. خرد سیاسی چه اقتضایی دارد؟ آیا با توطئه‌اندیشی مفرط این استقلال‌طلبی را انکار کنیم و از خیر منافعش ولو اندازه انتظارمان نباشد بگذریم و راه تضعیف یکه‌تازی امریکا را مسدود کنیم؟


🔻مگر مبارزه با جهانخواری امریکا همیشه با تندی و شعار و انقلابیگری تعریف می‌شود؟ نزدیک به چهل سال مردانه با روش‌های گوناگون جلوی امریکا ایستاده‌ایم یک‌بار هم راه دیپلماسی و یارگیری را ادامه دهیم و بگذاریم تا این روش هم ثمرات خود را نشان دهد، روشی که کمترین هزینه‌ها را در بر دارد و انزوای امریکا را هدف قرار داده است.


🔻فرزندان ملت در وزارت خارجه با کوله‌باری از تجربه و تحت شدیدترین فشارها و مطابق با اراده و تمایل مردم جلودار مبارزه سیاسی و دیپلماتیک با امریکا شده‌اند و تنها از طریق حمایت حداکثری داخلی امکان پیروزی‌شان میسر است آیا مخالفان دولت خدای‌ناکرده مخالف موفقیت آنها هستند؟


🔸روزنامه اعتماد  ۹۷/۱۱/۱۳