تاریخ انتشار خبر : 1397/11/10

نماینده مردم ملایر: قانون فعلی موجب سوءاستفاده از ازدواج زودهنگام دختران است

محمد کاظمی نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:طرح کودک همسری در مجلس تصویب هم شود، شورای نگهبان آن را رد می‌کند

🔸طرح کودک همسری در مجلس تصویب هم شود، شورای نگهبان آن را رد می‌کند
🔸قانون فعلی موجب سوءاستفاده از ازدواج زودهنگام دختران است
🔸باید هیات کارشناسی برای ازدواج دختران زیر ۱۳ سال تصمیم بگیرد


🔻نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما قبول نداریم که تمامی دختران دبستانی می توانند ازدواج کنند اما شورای نگهبان بحث فقهی دارد و این شورا برای ازدواج دختران سن ۱۳ سال و برای پسران ۱۶ سال را مدنظر دارد. بنابراین به نظر نمی رسد اگر در مجلس سن بالاتری را برای ازدواج در نظر بگیریم شورای نگهبان آن را تایید کند.


⏪ اعتمادآنلاین: محمد کاظمی نماینده ملایر و نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین با اشاره به رد طرح کودک همسری در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، گفت: بحث کودک همسری قبل از اینکه یک موضوع فقهی و حقوقی باشد یک موضوع علمی، اجتماعی و پزشکی است.


🔻او ادامه داد: در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که در برخی از مناطق حتی دختران زیر ۱۳ سال هم به لحاظ جسمی، رشد عقلی، شعور اجتماعی و سواد می‌توانند ازدواج کنند ما نباید راه را برای ازدواج ببندیم اما باید کنترل کنیم.


🔻این نماینده مجلس تاکید کرد: در حال حاضر ازدواج دختران زیر ۱۳ سال به دادگستری محول می شود و یک قاضی تشخیص می دهد دختری که زیر ۱۳ سال است می تواند ازدواج و زندگی را اداره کند یا خیر.


🔻کاظمی با تاکید بر تشخیص صلاحیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال از سوی هیاتی متشکل از کارشناسان، گفت: باید ازدواج دختران کمتر از ۱۳ سال را به یک هیات کارشناسی محول کنیم و کسی که می‌خواهد ازدواج زودهنگام داشته باشد باید روانشناس، پزشک و یک قاضی با او صحبت کند تا مشخص شود که از لحاظ ذهنی و جسمی توانایی ازدواج را دارد. باید ازدواج زود هنگام را تخصصی کنیم.


🔻او ادامه داد: در کمیسیون حقوقی و قضایی بر روی بحث کودک همسری بسیار کار کردیم. از مرکز پژوهش ها، متخصصین فن، پزشکان و روانشناسان، مرکز پژوهش‌های فقهی حوزه علمیه قم توضیحات بسیاری دادند و در نتیجه رد این طرح شد. ممکن است با طرح در صحن علنی مجلس تصمیم دیگری گرفته شود اما نباید محدودیت را خیلی شدید کرد.


🔻نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، با بیان اینکه قانون فعلی موجب سو استفاده از ازدواج زود هنگام دختران است، تاکید کرد: البته در حال حاضر از قانون موجود سواستفاده می‌شود و گاهی پدران و مادرانی که نمی توانند معیشت دخترانشان را تامین کنند یا اعتیاد دارند دخترشان را می فروشند که باید آن را محدود کرد و جلوی آن را گرفت.


🔻کاظمی با انتقاد از برخی اظهارنظرها پیرامون ازدواج دختران دبستانی، گفت: ما قبول نداریم که تمامی دختران دبستانی می توانند ازدواج کنند اما شورای نگهبان بحث فقهی دارد و این شورا برای ازدواج دختران سن ۱۳ سال و برای پسران ۱۶ سال را مدنظر دارد. بنابراین به نظر نمی رسد اگر در مجلس سن بالاتری را برای ازدواج در نظر بگیریم شورای نگهبان آن را تایید کند.


🔻او ادامه داد: طرح کودک همسری که در کمیسیون حقوقی و قضایی رد شد اگر در صحن علنی مجلس به تصویب برسد هم در شورای نگهبان رد می‌شد و بعید است که به مجمع هم ارجاع شود.