تاریخ انتشار : 1395/11/18

نگاهی به زندگی و خدمات حاج محمد کاظمی

شاید به برکت همان دوران شاگردی مکتب «بهشتی» عزیز بود که روستا زاده ای را ، با مرام خادمان و صادقان تربیت کرد.هم هنگام ، پس از کسب رتبه ممتاز در تحصیل و پذیرفته شدن در رشته حقوق دانشگاه تهران، زادگاهش – حسین آباد شاملو – را ترک کرد.نمی دانست که تقدیر چه سرنوشت شگرفی را برایش تقریر کرده است. آنچه از دامان مادر و رفتار پدر خوشه چیده بود ، توشه راه کرد و برای فتح قله های کمال ، عازم پایتخت شد.
شاید به برکت همان دوران شاگردی مکتب «بهشتی» عزیز بود که روستا زاده ای را ، با مرام خادمان و صادقان تربیت کرد.
هم هنگام ، پس از کسب رتبه ممتاز در تحصیل و پذیرفته شدن در رشته حقوق دانشگاه تهران، زادگاهش – حسین آباد شاملو – را ترک کرد.
نمی دانست که تقدیر چه سرنوشت شگرفی را برایش تقریر کرده است. آنچه از دامان مادر و رفتار پدر خوشه چیده بود ، توشه راه کرد و برای فتح قله های کمال ، عازم پایتخت شد.
انجمنهای اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران ، مجالی بود تا خوی انقلابی و حق طلبش آرام گیرد .
فرصتی شد برای شکوفه کردن استعداد و خصائص کمیاب خدادادش .
شانه به شانه درخشش علمی ، از تهذیب روح و پرورش نفس ، هم غافل نبود .
پس ، صلای آیت الله بهشتی را که شنید ، لبیک گفت . آیت الله ، مردانی دین مدار و پاک خو را ، برای جولان در عرصه قضا میخواست .
جبه خدمت به تن کرد و چقدر برازنده اش بود .
به فرمان آن شهید عالیجاه ، راهی استانهای غرب کشور شد و در مقام دادستانی استانهای ایلام و کرمانشاه ، در برابر درازدستی گروهک های ضد انقلاب ، سینه سپر کرد تا امنیت و آرامش ، بالاخره به زندگی مردم آن سامان بازگشت .
بود ، تا آن هنگام که به نمایندگی از مردم ملایر ، در ششمین مجلس شورای اسلامی پای به میدان دیگری نهاد . سالها تجربه اندوزی در عرصه قضا ، وکیلی کارپخته و بصیر از او ساخته بود .
پس در این میدان جدید هم ، منشاء خدمات بیشماری گشت .
دادستان انقلاب اسلامی در استان های غربی کشور ، دادستان نظامی استان همدان ، عضو شورای تامین ویژه غرب کشور ، نماینده سازمان بازرسی کل کشور در استان همدان ، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در کشور ، دادستان ویژه امور آزادگان ، معاون دادگستری استان تهران ، رییس مجتمع های قضایی استان تهران و ... .
در هر جبهه ای شمشیر زده بود و رخت هر نبردی پوشیده بود و طرفه تر آنکه ، طیب و طاهر و پاک ، از هر آتشی چون سیاوش سر بلند بیرون آمده بود .
و کیست که نداند مسند قضاء ، چقدر حساس است و به چه مردانی سپرده میشود ؟
کسی که در مسند قضاوت مصدر امر میشود ، داد و عدل در خونش ممزوج است . خصلت حرفه اش را در خوی خود چنان می آمیزد که جدانشدنی مینماید . پاک ترین ها را به آن جایگاه مینشانند و قلم قدرت را به دستشان میسپارند .
چنین نادره ای ، بعد از ورود به مجلس ، کوله بار تجارب حقوقی و قانون دانی اش را در راه خدمت به خاک پاک زادگاهش ملایر ، به کار گرفت .
فعالیت گسترده اش در مجلس به عنوان مخبر کمیسیون حقوقی و قضایی مجالی بود تا هم وطنان هم ، این اسطوره نجابت و دین مداری را بشناسند و بستایند .
نه بمانند سایر نمایندگان ، که تنها ده دقیقه در هر سال ، به عنوان ناطق پیش از دستور به سخن می آیند ، بیش از هشت بار با اخذ فرصت های مغفول مانده سایرین به عنوان ناطق پیش از دستور ، از مشکلات و دغدغه های دیارش سخن گفت .
و چه شیوا . چه کوبنده . چه مستدل .........
این جسارت بدان حد بود که سنت شکنی کرد و اولین نطق پیش از دستور مجلس ششم را ، بجای نمایندگان تهران ، او به انجام رساند و به نام ملایر ، در صحن مجلس نطقی ماندگار به یادگار گذاشت .
این ظرفیت های خیره کننده ، در کنار قدرت چانه زنی بالا و نفوذ عمیقش در ارکان قدرت ، باعث شد تا سنگ بنای بسیاری از اقدامات زیر بنایی در شهرستان ملایر نهاده شود .
ورود راه آهن غرب کشور به ملایر ، تصویب احداث سد کلان ، چهار بانده کردن محور ملایر – همدان ، احداث بیمارستان تخصصی زنان و کودکان مهر ، طرح توسعه شهرک های صنعتی ملایر ، احداث استادیوم های ورزشی در بخشهای مختلف شهرستان ، تاسیس مرکز آموزش علمی – کاربردی و خوارزمی ، تاسیس مرکز جوش تخصصی ملایر ، احداثسیلوی ملایر و ......... ، بی شک از برجسته ترین اقدامات آن دوران بود.
حاج محمد کاظمی علاوه برعضویت در هیات رئیسه کمیسیون ، عضو کمیته های تحقیق و تفحص مجلس نیز بود و از این طریق در انجام رسالت نظارتی نماینده مجلس نیز کارنامه ای جامع و بی نقص فراهم ساخت.
با اتمام دوره ششم مجلس شورا ، راه تلاش و خدمت را در مقاطع و مناصب دیگر ادامه داد .
مدتی به عنوان مدیر کل حقوقی سازمان تامین اجتماعی ، این جبهه را نیز تجربه کرد.
پس از آن در دادستانی کل کشور و دیوان عالی کشور به امر خطیر قضاوت ادامه داد و تا امروز ، با بررسی بسیاری از پرونده های مهم قضایی در کشور ، به وظیفه خطیر و حساس خویش به خوبی عمل کرد.
او ، براستی و بحق ، عمری را فدای « خدمت » کرد .
خدمت به اسلام و ایران و از همه مهمتر
به ملایر